uchwała w sprawie prokuratora Michała Ostrowskiego

 

Kraków, dnia 19 lutego 2025r.

Uchwała nr 4/2025

Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów „Sędziowie RP”

w Krakowie

w sprawie prokuratora Michała Ostrowskiego

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sędziowie RP z siedzibą w Krakowie, wyraża najwyższe oburzenie faktem bezprawnego zawieszenia Zastępcy Prokuratora Generalnego Michała Ostrowskiego przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara i stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek próbom ingerencji w śledztwo wszczęte na skutek zawiadomienia Prezesa TK Bogdana Święczkowskiego w sprawie podejrzenia zamachu stanu w Polsce. 

 

Przypominamy, że zgodnie z punktem 4 Karty Rzymskiej niezależność i autonomia Prokuratury stanowią niezbędną determinantę niezawisłości władzy sądowniczej.  

W myśl punktu 5 Karty prokuratorzy powinni podejmować decyzje w sposób autonomiczny i wykonywać zadania, nie ulegając zewnętrznym naciskom czy ingerencji, zgodnie z zasadą podziału władz i zakresu odpowiedzialności. 

 

Z niepokojem dostrzegamy również medialne próby dyskredytowania osoby pana prokuratora Michała Ostrowskiego oraz bagatelizowanie faktu wszczęcia przez niego postępowania. Demokratyczne  państwo prawa ma obowiązek zapewnić należną mu autonomię i spokój przy prowadzeniu śledztwa, bez jakiegokolwiek nacisku ze strony władzy wykonawczej.

 

Zgodnie z art. 3 par 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016  r. – Prawo o Prokuraturze, Prokurator Generalny, Prokurator Krajowy, pozostali zastępcy Prokuratora Generalnego oraz podlegli im prokuratorzy swoje obowiązki wykonują przez prowadzenie lub nadzorowanie postępowania przygotowawczego w sprawach karnych. 

 

Oczywistym jest, że skoro postanowienie o wszczęciu śledztwa wydała osoba, o której mowa w art. 3 par 1 pkt 1 Prawa o prokuraturze,  to nie można twierdzić, że nie funkcjonuje ono w obrocie prawnym.  

 

Twierdzenia, że dla skuteczności wszczęcia postępowania karnego i istnienia, samego śledztwa i ważności podejmowanych w jego ramach czynności, wymagane jest zarejestrowanie samego dokumentu postanowienia o wszczęciu  śledztwa, nie znajduje oparcia ani w istniejących przepisach, ani w nauce prawa, ani też w praktyce, a jest jedynie czynnością administracyjno–porządkową. Wszelkie zarzuty dotyczące rejestracji nie mają znaczenia dla samego faktu wszczęcia postępowania, prowadzonego śledztwa ani skuteczności podejmowanych czynności.

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów „Sędziowie RP” w Krakowie