Kraków, dnia 6 lutego 2025r
UCHWAŁA nr 3/2025
OGÓLNOPOLSIEGO STOWARZYSZENIA SĘDZIÓW
SĘDZIOWIE RP W KRAKOWIE
w sprawie projektów ustaw naruszających niezawisłość sędziowską
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sędziowie RP w Krakowie z najwyższym niepokojem i stanowczym sprzeciwem odnosi się do przedstawionych 3 lutego 2025 r. przez Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury projektów ustaw, dotyczących statusu sędziów powołanych po 2017 roku.
Uznajemy te propozycje za bezprecedensowy zamach na niezawisłość sędziowską, stanowiący rażące naruszenie Konstytucji RP, międzynarodowych standardów oraz fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa.
- Niebezpieczny precedens legislacyjny
Przedstawione projekty ustaw, przewidujące możliwość ex lege unieważnienia nominacji sędziowskich lub ich ponowne rozpatrzenie przez nową Krajową Radę Sądownictwa, godzą w zasadę nieusuwalności sędziów oraz stabilność orzecznictwa.
Wprowadzenie takiego mechanizmu oznaczałoby całkowitą destabilizację wymiaru sprawiedliwości oraz podważenie zaufania obywateli do wyroków sądowych.
2. Sprzeczność z Konstytucją RP i standardami międzynarodowymi
Projekty te pozostają w sprzeczności z art. 178 ust. 1 Konstytucji RP, który gwarantuje sędziom niezawisłość oraz z art. 179 Konstytucji RP, według którego sędziów powołuje Prezydent RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.
Każda próba ingerencji w prawomocne akty nominacyjne jest działaniem sprzecznym z porządkiem konstytucyjnym i elementarną zasadą podziału władzy.
- Instrumentalizacja prawa w służbie celów politycznych
Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, przedstawiając te propozycje, wykazała się całkowitym lekceważeniem fundamentów państwa prawa, dążąc do rozmontowania niezależnego sądownictwa pod pretekstem „przywrócenia standardów”.
Jest to próba uzasadnienia działań politycznych poprzez fałszywą narrację o rzekomym „systemowym defekcie” procesu nominacyjnego.
Opisana aktywność wpisuje się w realizowaną przez obecną władzę polityczną w Polsce strategię podporządkowania sobie wymiaru sprawiedliwości – w tym także poprzez fizyczną eliminację niezawisłych sędziów: poprzez wykluczanie ich od pracy orzeczniczej oraz arbitralne – tj. dokonane wg dyskryminującego klucza (data powołania na stanowisko sędziowskie) – wykluczenie z zawodu.
- Krytyka działań Ministerstwa Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości, firmując swoim autorytetem prace ww Komisji, ponosi pełną odpowiedzialność za przedstawienie projektów o tak daleko idących konsekwencjach. Próba wdrożenia tych regulacji jest nie tylko przejawem skrajnej arbitralności, ale także działaniem, które może skutkować chaosem prawnym, podważeniem prawomocności tysięcy orzeczeń oraz masowym paraliżem polskiego sądownictwa.
Wzywamy zatem wszystkie instytucje stojące na straży niezależności sądów, w tym Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny, do jednoznacznego potępienia tych projektów!
Apelujemy również do Prezydenta RP oraz opinii międzynarodowej o zdecydowaną reakcję wobec prób instrumentalizacji prawa w celu osiągnięcia doraźnych celów politycznych!
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sędziowie RP w Krakowie podkreśla, że w demokratycznym państwie prawnym nie może być zgody na arbitralne unieważnianie aktów powołania sędziów i podważanie ich niezawisłości.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów
Sędziowie RP w Krakowie