Apel Ogólnopolskiego Zrzeszenia Sędziów „Sędziowie RP” w Krakowie

Kraków, 1 października 2024r.

Apel

Ogólnopolskiego Zrzeszenia Sędziów

„Sędziowie RP”

w Krakowie

W odpowiedzi na tzw. apel stowarzyszenia Iustitia i Themis oraz Pro Familia o składanie wniosków o powrót na poprzednio zajmowane stanowiska apelujemy do wszystkich sędziów, a w szczególności członków stowarzyszeń sędziowskich o zaprzestanie formułowania apeli, które pozostają w rażącej sprzeczności z Konstytucją i godzą bezpośrednio w ustrój sądowniczy Rzeczypospolitej Polskiej.

Po pierwsze,  apel zawiera sprzeczność samą w sobie, ponieważ z jego tytułu wynika, że jest on kierowany do sędziów powołanych po 2017r., a tymczasem to sędziowie powołani przed 2018r. występowali przed nieprawidłowo obsadzoną Krajową Radą Sądownictwa.  W 2018r. Krajowa Rada Sądownictwa została powołana zgodnie z prawem Rzeczypospolitej Polskiej, o czym wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny. Wspomnieć trzeba natomiast, że obowiązuje szereg wyroków Trybunału Konstytucyjnego świadczących o wadliwości powołań sędziowskich pochodzących sprzed 2018 r. Zatem postępowania konkursowe prowadzone przez obecną Krajową Radę Sądownictwa nie są obarczone żadną wadliwością, czego nie można powiedzieć o wcześniejszych konkursach. Nawoływanie do składania wniosków o powrót na poprzednio zajmowane stanowiska należy odebrać jako nawoływanie do działań niezgodnych z prawem.

Po drugie, polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w kontekście do wyroków trybunałów europejskich o ich działalności w zakresie orzekania o ustroju sądownictwa w Polsce jako zapadłych ultra vires i pozostających w sprzeczności z polską Konstytucją, która jest, o czym przypominamy – najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. W żadnym z tych wyroków ani TSUE, ani ETPCz nie stwierdził że określona osoba nie jest sędzią. Żaden uczciwy prawnik nie może zatem formułować tez w tym zakresie sprzecznych z polskim porządkiem konstytucyjnym, zaś straszenie sędziów postępowaniami dyscyplinarnymi, podczas gdy postępują oni zgodnie z Konstytucją powinno być odebrane tylko i wyłącznie jako nawoływanie do działań niezgodnych z prawem.

Po trzecie, proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany legislacyjne pozostają w rażącej sprzeczności nie tylko z porządkiem konstytucyjnym Rzeczypospolitej Polskiej, ale również z międzynarodowymi standardami i są bez precedensu w historii Polski, nawet biorąc pod uwagę czasy zaborów, hitlerowskie oraz stalinowskie. Biorąc pod uwagę przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz orzecznictwo polskiego Trybunału Konstytucyjnego, w żadnym przypadku nie można twierdzić o skorzystaniu przez kandydatów na sędziów z wadliwych prawnie procedur awansowych. Dlatego też nawoływanie do samodzielnej rezygnacji sędziów z uzyskanego stanowiska sędziowskiego uznajemy za nawoływanie do działań sprzecznych z prawem. Z całą pewnością sędziowie pamiętają treść złożonego ślubowania przed prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej i stojąc na straży prawa, wykonują codziennie żmudną służbę publiczną w interesie ogółu społeczeństwa. Natomiast treść nawoływań apelowych Iustitia, Themis i Pro Familia przyjmują jako wypełniające znamiona określonych czynów z kodeksu karnego, zarówno w znaczeniu publicznoprawnym, jak i prywatnoprawnym. Wymiar Sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej należy do władzy sądowniczej, a nie do stowarzyszeń sędziowskich.

Biorąc powyższe pod uwagę, apelujemy do wszystkich sędziów, którym na sercu leży dobro wymiaru sprawiedliwości, a przez to dobro Rzeczypospolitej do ignorowania apeli upolitycznionych i zideologizowanych stowarzyszeń sędziowskich siejących zamęt informacyjno-prawny w świadomości i na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, Jej wymiaru sprawiedliwości oraz Jej obywateli.

Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów

„Sędziowie RP” w Krakowie